Mekteb-i Derviş | İslam

PEYGAMBERLER TARİHİ

    HZ.İSMAİL ALEYHİSSELAM KİMDİR? HAYATI, SOYU, İLGİLİ AYETLER

    Hazreti İsmail, İbrahim aleyhisselâmın oğludur. Hacer adındaki zevcesinden dünyaya gelmiştir.

    Bu muhterem Hacer bir cariye idi. Bunu Mısır hükümdarı, İbrahim peygamberin zevcesi “Sare”ye bağışlamıştı. Sare de, bunu kocası İbrahim aleyhisselâma vermişti. Sahih görülen bir rivayete göre, Hacer, Sare’den önce vefat etmiştir.

    İbrahim aleyhisselâm, Allah’ın emri ile Hacer’i ve oğlu İsmail’i alıp Hicaz’da, Kabe’nin bulunduğu yere kadar götürdü. Onları orada bıraktı.

    Yemen’den gelmekte olan “Cürhüm” kabileleri de bunlara arkadaşlık ettiler.

    O zamana kadar ıssız ve susuz bulunan Mekke vadisini Hacer ve oğlu İsmail imar ettiler.

    Onların ayakları bereketiyle “Zemzem” denilen su meydana çıktı. Artık oralar şenlenmişti.

    Hazreti İbrahim bir aralık bir rüya gördü. Yüce Allah’ın bir vahyi idi. Ona oğlu İsmail’i kurban etmesi emrolunmuştu.

    Bunun üzerine henüz on iki yaşında bulunan oğlu Hazreti İsmail’i, Mekke’de Sebir dağının eteğinde tenha bir yere götürdü. Onu, Allah rızası için kurban etmek istiyordu.

    Bu sevgili yavru da: “Babacığım! Emrolunduğun şeyi yap! İnşaallah beni sabredenlerden bulursun.” diyordu.

    Bu, Allah yolunda olan fedakârlığın en yüksek bir nişanı idi. Fakat Yüce Allah lütfetti. Baba ile oğulun bu teslimiyetine mükâfat olarak Hazreti İsmali’in yerine kurban edilecek bir koç ihsan etti. Böylece bu masum yavru, kurban edilmekten kurtuldu.

    İsmail aleyhisselâm, büyüdü ve Cürhüm kabilelerinden bir kızla evlendi. On iki çocuğu oldu. İbrahim aleyhisselâm ara sıra gelir, oğlunu görürdü. Sonra Hazreti İsmail’in oğulları ve torunları çoğalıp etrafa hakim olmuşlardı.

    Hazreti İsmail, babası Hazreti İbrahim’in şeriatı (dini) ile amel etmek üzere Yemen kabilelerine ve Amalika denilen eski bir kavme peygamber gönderilmişti.

    Hazreti İbrahim’den kırk sene sonra, yüz otuz yedi yaşında vefat ettiği ve anası Hacer’in “Hicr”deki kabri civarına gömüldüğü rivayet edilir.

TÜM PEYGAMBERLER

Etiketler: Hz. İsmail Kimdir Hayatı Soyu İlgili Ayetler, Peygamberler Tarihi, Hz.ismail kimdir, İsmail peygamber, Hacer, Hz.İsmail nereye peygamber gönderildi, peygamberliği | Mekteb-i Derviş

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Benzer Konular