Mekteb-i Derviş | İslam
Hisse Alınacak - Ders Çıkarılacak

KISSALAR-HİKAYELER

    ABDULKADİR GEYLANİ'NİN ÖĞÜDÜ

    Çok küçük yaşta yetim kalmıştı Abdulkadir Geylani. Bağdat’a gidip ders alıp iyi bir alim olmak istiyordu. Annesi buna karşı gelse de en sonunda karşı koyamayarak izin verir. Babasından kalan 40 altını hırkasının kol başlarına yerleştirip yolcu eder ve öğütte bulunur:

    - Haydi git artık. Yolun açık olsun. Ama hiçbir zaman yalan söyleme. Her şeyi doğru söyle.

    Abdulkadir Geylani bu tenbihle zengin bir kervana katılarak yola çıktı. Tam Bağdat’a yaklaşırken kervan eşkiyalar tarafından çevrilerek soyulur. Eşkiyalardan biri alay olsun diyerek bu küçük çocuğa sokularak sordu:

    - Söyle bakalım küçük! Senin de üzerinde bir şeyler var mı?

    Geylani hiç tereddüt etmeden:

    - Var ya, diye cevap verdi. Hem de kırk tane altın lira.

    - Nerede bunlar?

    - Anamın sakladığı yerde.

    Eşkıya hayretler içinde kalarak ona gel bakayım benimle diye bileğinden tuttuğu gibi reislerinden karşısına götürdü ve durumu anlattı.

    - Açın, bakın öyleyse dedi reis. Söyledikleri doğru mu?

    Derhal arkalığını alarak kol başlarını söken eşkiyalar yirmisi bir yanda, yirmisi bir diğer yanda tam kırk çil altın lira çıkardılar.

    Bunu gören eşkıya reisi şaştı kaldı ve üzüle üzüle sordu.

    - Ne diye açıkladın a çocuk sırrını bize?

    - Başka türlü karşılık veremezdim ki sorulan soruya

    - Neden?

    - Çünkü anam beni uğurlarken, asla sorulara yalan karşılık verme, her şeyi olduğu gibi anlat diye nasihat ve vasiyet eyledi.

    O anda reisi bir ürperme ve titreme aldı. Kendine geldiğinde adamlarına dönüp:

    - Şu halimize bakın! Parmak kadar çocuk bize doğruluğun yolunu gösteriyor. Sade anasının verdiği sözlere emirlere uyuyor da biz nice yıllardır Allah’ın buyruğunu hiçe sayıp soygunculuk ve eşkiyalık ediyoruz. Hemen şu çocuğun kırk altınını ve kervandaki yolcuların mallarını iade ediniz. Bundan böyle ben de bu hale son veriyorum. Sizler de başlarınızın çaresine bakın tövbe edin. Ben tövbe ettim, tövbe ettim der.

TÜM HİKAYE VE KISSALAR

Etiketler: Abdulkadir Geylani, Geylani'nin Öğüdü, Kıssalar, Hikayeler, dini hikayeler, dini masallar, Kuran'dan hikayeler, islami hikayeler | Mekteb-i Derviş

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Benzer Konular