Mekteb-i Derviş | İslam

    Cuma Namazı Müezzinliği Nasıl Yapılır?

    Vakit girer ezan okunur. Müezzin ezan okunduktan sonra ezan duasını okur. Daha sonra "Selati sünnetil Cuma, Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi Muhammmed" diyerek cemaati Cuma namazının dört rekatlik ilk sünnetine kaldırır.

    Cuma namazının dört rekatlık sünneti kılınır. İmamım da sünneti bitirip selam vermesinden hemen sonra müezzzin şu ayeti okur:

    اِنَّ اللّٰهَ وَمَلٰٓئِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّۜ يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْل۪يماً

    İnnallâhe ve melâiketehu yusallûne alen nebiyyi, yâ eyyuhâllezîne âmenû sallû aleyhi ve sellimû teslîmâ. (Ahzab suresi 56)

    Sonra müezzin sesli olarak: ”Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammed” diye salavat okur. Bu esnada imam hutbe vermek üzere minbere çıkmaktadır.

    İmam minbere çıktıntan sonra yerine oturur. Müezzin ayağa kalkarak ezan okur. Ezan sonunda imam hutbeye başlar, bu esnada müezzin oturur.

    İmam hutbeyi bitirince, müezzin ayağa kalkar ve kamet getirir. Cuma namazının iki rekatlık farzı kılınır.

    Farz bittikten sonra müezzin her farz namazının sonunda okunmakta olan:

    للّهمَّ اَ نْتَ السّلاَ مُ و مِنْكَ السّلامُ.تَبارَكْتَ ياَذَلْجَلالِ وَلاِكْراَمِ

    "Allahümme ente'sselâm ve minke'sselâm tebârekte ve teâleyte yâ ze'lcelâli ve'l-ikrâm.

    (Allah'ım sen selamsın. Selamet de sendendir. Ey celâl ve ikrâm sâhibi sen münezzehsin, sen yücesin)" duasını okur.

    Sonra diğer namazlar kılınır. (Dört rekatlık son sünnet, dört rekatlık Zuhri ahir namazı ve iki rekatlık vaktin (öğle) sünneti)

    Tüm namazlar bittikten sonra müezzin normal tesbihatı yaptırır ve namaz sona erer. 


Etiketler: Cuma Namazı Müezzinliği Nasıl Yapılır?, Cuma namazı müezzinliği, Allhümme entesselam anlamı, Allhümme entesselam okunuşu arapça, Mekteb-i Derviş

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Benzer Konular