Mekteb-i Derviş | İslam

    EVVABİN NAMAZI NEDİR? NASIL KILINIR?

    EVVABİN NAMAZI İLE İLGİLİ HADİSLER

    Evvâb "tevbe eden, sığınan" anlamına gelir. Evvabin, evvab kelimesinin çoğulu olup, tevbe ve istiğfar ederek Allah Teâlâ'ya çokca yönelen kişi demektir. Bu namaz altı rekât olup akşam namazından sonra, bir iki veya üç selâmla kılınır.

    Ayetlerde, özellikle İsrâ suresinde geçen evvâbîn kelimesi müfessirler tarafından “günah işlediğinde derhal tövbe edip Allah’a yönelen, Allah’a itaat ederek hayır işleyen kimseler” şeklinde açıklanmıştır. 

    Akşam namazından hemen sonra kılınır. “Kim akşam namazından sonra aralarında kötü bir şey konuşmaksızın altı rekat namaz kılarsa, (kıldığı bu altı rekatlık namaz) onun için on iki senelik ibadete denk kılınır.”

    - Akşam namazından sonra kılınan altı rekat nafile namazın on iki yıllık ibadete denk olduğu,

    - Bu namazı kılan kimsenin günahlarının deniz köpüğü kadar çok olsa da bağışlanacağı,

    - Akşam namazından sonra dört rekat daha kılan kişinin cennetle ödüllendirileceği,

    - Onun Kadir gecesini ihya etmiş gibi ecir alacağı,

    - Yine bu vakitte yirmi (diğer bir rivayette on) rekaat namaz kılan kimse için Allah’ın cennette bir köşk inşa edeceği,

şeklinde özendirici hadisler sayılabilir. (bk. İbn Mâce, İḳāme, 185; Tirmizî, Mevâḳītü’ṣ-ṣalât, 204; Heysemî, II, 229-230; Şevkânî, III, 62-64)

DİĞER NAMAZLAR

Etiketler: Evvabin Namazı Nedir? Nasıl Kılınır? İlgili Hadisler, Evvabin Namazı Kaç Rekat, Diğer Namazlar, farz namazlar, vacip namazlar, nafile namazlar, Cuma namazı, cenaze namazı, bayram namazı, teravih namazı, teheccüd, tehıyyetül- mescid, israk, duha, evvabin, istihare, tesbih namazları | Mekteb-i Derviş

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Benzer Konular