Mekteb-i Derviş | İslam

    HASAN BASRİ'DEN (R.A.) NASİHATLAR SÖZLER

    "Kur'an'ın iki kapağı arasındakileri okudum. Doksan yerde Allah'ın rızka kefil olduğunu, bir yerde ise şeytanın insanı fakirlikle korkutacağını gördüm ve insanın Rabbinin 90 yerdeki vâdini unutup şeytanın sadece bir yerdeki yalanına kandığını da gördüm."

    "Dünya ya yitirilmekte olan bir nimet ya da gelmekte olan bir beladır."

    Biri Hasan Basrî’ye (r.a) şunu sorar: ” Ya Eba Said, şeytan uyur mu?” Hasan Basrî (r.a) hazretleri tatlı talı gülümser ve: ”Ah der, biraz uyusa rahat ederdik!.”.. Evet, biraz uyusa rahat ederdik. Nefis ve şeytanın ne tatili var, ne de uykusu. Uyanık olmak gerek. 

    Buyurdular ki:"Sonsuz olan Cennet, dünyâda yapılan birkaç günlük amelin değil, hâlis bir niyetle yapılanların karşılığıdır.""Dışın içe, kalbin dile uygun olması lâzımdır. Böyle olmamak nifaktandır."

    "İnsan dünyâdan üç şeye hasretle gider: Topladığına doymaz. Umduğuna kavuşamaz, önündeki âhıret yolculuğu için, iyi azık temin etmez."

    "Kalbin fesada uğraması altı şeyden  hâsıl olur: 1-Tövbe etmek ümidi ile günah işlemek, 2- İlim öğrenip ilmiyle amel etmemek,3- Amel ettiklerinde de ihlâs göstermemek, 4- Allahın verdiği nimetlere şükretmemek, 5- Allahın taksim ettiği şeye râzı olmamak, 6-Ölüleri defn edip ibret almamak, kendi öleceğini düşünmemek, âhiret için azık hazırlamamak."

    "Dünyânın senden sonra nasıl olduğunu görmek istersen, senden evvel ölenlerden sonra ne olduğuna bak!""Başkalarından sana söz getiren, senden de ona götürür. Onunla sohbet edilmez, arkadaşlık yapılmaz."

    Tövbenin şartlarına uygun olarak hem dil, hem de hâl ile ya'nî günahları, harâmı terk etmekle ve hak sahipleriyle helâlleşmekle yapılması lâzım olduğunu belirtmiştir. Şartlarına uygun olmayan tövbenin tam tövbe olmadığını belirtmek için "İstiğfârunâ yahtâcü ilâ istiğfârın" buyurmuştur. Yanî "Bizim tövbemiz de tövbeye muhtaçtır." demektedir.


Etiketler: Hasan Basri'den (r.a.) Nasihatlar Sözler, özlü sözler, Allah Dostlarından Nasihatlar Sözler, Alimlerden Velilerden Nasihatlar Sözler | Mekteb-i Derviş

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Benzer Konular