Mekteb-i Derviş | İslam

    İSTİHARE NAMAZI VE DUASI

    Buhârî‟nin Câbir bin Abdullah radıyallahu anh‟-den rivayet etdiğine göre Nebiyy-i Ekrem - sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:“Sizden birinize bir iş hakkında tereddüd ve üzüntü çöktüğü zaman farz namazlarından başka olarak iki rek‟at namaz kılsın, sonra şöyle desin:

“Ey Rabbim! Senin ilmine müracaat ederek hayrı senden istiyorum ve kudretine sığınarak senden kudret istiyorum ve senin büyük fazlından diliyorum; çünkü sen, her şeye kadirsin, ben birşeye kadir değilim. Sen bilirsin, ben bilmem, Sen gaybleri bilirsin. Ey Rabbim! Senin ezelî ilminde bu iş benim dinim ve hayatım hakkında ve işimin akıbeti hakkında -çabuk veya geç olmasında- hayırlı ise onu bana takdir et ve müyesser kıl. Sonra onun bereketini ver. Eğer bu iş senin ezelî ilminde benim dinim ve hayatım hakkında ve işimin akıbeti hakkında -erken veya geç olmasında- şerli ise onu benden geri çevir, beni de ondan vazgeçir ve benim için nerede olursa olsun yalnızca hayırlı olanı takdîr et, sonra beni ona râzı kıl.‟ Bunu dedikden sonra hâceti ve işi ne ise onu söyler ve Allah‟dan kendisine bir yol göstermesini diler. (Buharî, Deavât, 48.) Bir başka hadîs-i şerîfte:“Bir işin düşüncesi seni alıp kararsız kıldığı zaman Rabbinden hayrını iste, yani istihare et, bunu yedi defa kadar yap, sonra kalbine ağır basana bak, hayır ondadır.” buyurulmustur.

     TÜM DUALAR


Etiketler: İstihare Namazı ve Duası, istihare namazı nasıl kılınır, istihare duası, istihare nedir, istihare nasıl yapılır | Mekteb-i Derviş

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Benzer Konular