Mekteb-i Derviş | İslam

    DİNİ VASIFLAR

    Müslüman:  İslam dinine mensup olan kişiye denir.

    Mü’min: İslam dinini kabul eden, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Allah’ın Resulü olduğunu, Allah’ın varlığını birliğini, zati-subuti bütün sıfatlarını kabul edip iman eden kişidir.

    Fâsık: Bilmeden düşünmeden şuursuzca günah işleyen Müslüman. Fâsık, günahkardır, inkar etmediği için mümindir. Cehenneme düşse bile kurtuluşu vardır.

    Fâcir: Gerçeği, dini, helali haramı bildiği halde, hakikatı, gerçeği gördüğü halde bile bile günahı işleyen, yanlışa yönelen kişidir. Fâcir kişi tevbe edip imanını yenilemezse kafir olarak ölür, ebedi cehennemde kalır.

    Kâfir: Hakkı, Allah’ın Tevhid dini İslam’ı ve O’nun son peygamberi Hz. Muhammed Mustafa’yı (s.a.v.) kabul etmeyen kişidir. Hak dine, hidayet güneşine kalbi kararmış, hak dini kabul etmeyenlerdir.

    Zındık: Hakkı, hakikatı, İslam’ın hükümlerini inkâr eden kişidir. Zındık, kâfire göre biraz daha sert, kaba, inkârcı, yıkıcı kişidir.

    Münafık: Gerçekte Hak din İslam’ı kabul etmeyen, inanmayan, Müslümanları kandırmak için,  menfaatini sürdürmek için Müslüman görünen, içi başka, dışı başka olandır. İnanmayanların içinden en şerlisidir.

    Mürted: Müslüman olup, daha sonra İslam’ı ve onun hükümlerini inkar eden, dinden çıkan kişidir. Eğer tövbe etmezse, şeriata göre Mürted’in hükmü ölümdür. Bu hükme kaynak şu hadislerdir:

    “Müslüman bir kimsenin kanının dökülmesi ancak şu üç şeyle helal olur: Evli olup zina eden, haksız yere bir kimseyi öldüren ve dinini terk edip cemaatten (İslam camiasından) ayrılan kimse.”

(Müslim, Kasame, 25,26 ; Tirmizi, Hudud,15; Ebu Davud, Hudud,1; Nesaî, Kasame,5,14)

    “Dinini değiştiren kimseyi öldürün.” (Neylu’l-Evtar, 7/190)


Etiketler: Nedir, Kime denir, kimdir, Müslüman Mümin Fasık Facir Münafık Kafir Zındık Mürted Nedir?, facir ile fasık arasındaki fark, Müslüman kimdir, Mümin kime denir, facir fasık kimdir, zındık kime denir, zındık nedir, facir nedir, mürtedin hükmü, dinden çıkan, münafık nedir, münafık kime denir | Mekteb-i Derviş

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Benzer Konular