Mekteb-i Derviş | İslam

    SADİ ŞİRAZİ'DEN (K.S.) NASİHATLAR SÖZLER

    “Seni hayır işlemeye muvaffak kıldığı için Allâh’a şükret. Zira Hak Teâlâ seni lûtuf ve ihsânıyla boş bırakmadı. Pâdişâha hizmet eden, ona minnet yükleyemez. Seni istihdâm ettiği için sen ona minnettâr ol.”

    ***

    "Fakirleri koru, onlara zulmetme. Padişah halkıyla hükümdar olur. Hükümdar ağaca, halk köke benzer, ağaçlara kökünden kuvvet gelir. Elinden geldikçe halkı incitmemeye çalış, yoksa kendi kökünü kazımış olursun."

    ***

    "Sana bir kötülük yapan olursa Allah'ın seni affına bedel olarak onu affet. Sonuçta toprak olmayacak mısın? Toprak olmadan sen toprak oluver!"

    ***

    "Suret geçici, mana kalıcıdır. Eğer akıllı isen manaya talip ol. İlimden takvadan nasip almamış olanlar manadan soyutlanmıştır, yalnızca suretten ibarettirler."

    ***

    "Yaramaz kişiler iyilik ummasın. Ilgın ağacının meyvesi asla üzüm olmaz. Güzün tarlasın arpa eken, hasat zamanı buğday biçeceğini ummasın. Ne kadar da emek çeksen zakkum ağacından meyve almazsınız. Harzehre dalından da hurma toplayamazsın. Kardeşim ne ekersen onu biçersin!"

    ***

    "En üstün ahlaki hareket; sana gelmeyen akrabaları ziyaret etmen, seni mahrum edenlere ikramda bulunman ve sana kötülük yapanları affetmendir."


Etiketler: Sadi Şirazi'den (k.s.) Nasihatlar Sözler, Şeyh Sadi, Özlü Sözler, Allah Dostlarından Nasihatlar Sözler, Alimlerden Velilerden Nasihatlar Sözler | Mekteb-i Derviş

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Benzer Konular