Mekteb-i Derviş | İslam

    Türbe Ziyaretlerinde Nasıl Dua Edilir?

    (Hacı Bayram-ı Veli Örnek Verilmiştir)

    Türbe veya kabre gelindiği zaman şöyle selam verilir. “Essalamu aleyke ya ehlikubur velmüminiyne velmüminat, velmüslimiyne velmüslimat el ehyau minküm vel emvat, inneke semiyun kariybun mucibbat daavat birahmetike ya erhamarrahimiyn vesselamun alel mürseliyn velhamdulillahi rabbil alemiyn.’’     

    Anlamı: “Allahın selamı rahmeti üzerinize olsun Ey Kabir Ehli. Ey Mü’minler ve Müslümanlar diyarının ahalisi, inşallah bizde sizlere katılacağız. Allah’dan bize ve size afiyet dilerim.” 

    Sonra 1 FATİHA 11 İHLAS, 1 FATİHA 3 İHLAS veya YASİN süresi okunur. Sonra dua edilir.

    Amin…

    ElhamdulillahiRabbilâlemin vessalatüvesselamu ala Rasulina Muhammedin ve ala alihivesahbihiecmaiyn.

    Ya Rabbi okunan surei Şerifeleri, salatu selamları, kelimei tevhidleri, esmaül hüsnaları dergahı izzetinde kabul eyle. Hasıl olan sevabını da öncelikle Sevgili Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa'nın (s.a.v) mübarek ruhi şeriflerine, diğer bütün peygamberi kiramın, evladı resulun, ezvacı resulun, ashabı resulun, ehlibeytin, hülafa-i raşidin, Ebu Bekir Sıddık'ın, Ömer-ul Faruk'un, Osman-u Zinnurey'nin, Hz.Ali (Kerramallahuveche) Efendilerimiz'in, Hz.Hamza, Hz.Abbas, Cafer İbni Tayyar, Hz.Hasan, Hz. Hüseyin radıyallahuanhüma hazretlerinin, bütün piran-ı azamın, mezhep imamlarının, hadis imamlarının, kıraat imamlarının, ehli imanın, ehli islamın ruhlarına hediye eyledik vasıl eyle.

    Burada yatmakta olan Hacı Bayram-ı Veli hazretlerinin de ruhuna hediye eyledik haberdar eyle. Cümlesinin Ruhlarını şad eyle, makamlarını cennet, derecelerini ali eyle. Burada yatan zatın hürmetine Ya Rabb: Huzurundan bizleri boş çevirme, rahmetini üzerimizden eksik eyleme, hastalıklarımıza şifa, dertlerimize deva, sıkıntı içerisinde olan kullarına da ferahlık nasip eyle. Gönüllerimizden geçen her türlü isteklerin de hayırlısını kabul eyle. Hayırsız ise gönlümüzden çıkar. Rızıklarımızı da helalinden bol ve geniş eyle. Bizi başkalarına muhtaç eyleme. Sana layık kul, peygamberimize layık ümmet, ecdadımıza layık evlat eyle.

    Ya Rabbi, dualarımızı Kâbe-i Muazzama' da, Arafat'ta, Müzdelife'de, Mina'da, Ravza-ı Mutahhara'da yapılıp kabul olunan dualar arasına ilhak eyle.

    Hayırların fethi, şerlerin defhi için. Cümle geçmişlerimizin ruhu için. Allah rızası için El Fatiha.

TÜM SORU VE CEVAPLAR


Etiketler: İslami Sorular Cevaplar, Türbe ziyaretlerinde nasıl dua edilir?, tasavvuf, Hz.Muhammed, Mekteb-i Derviş, türbede okunacak dualar

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Benzer Konular